A tudósok felfedik a sikeres kapcsolat első számú mondatát

Dr. John és Julie Gottman neves pszichológus pár, 35 éve házasok, akik az elmúlt 5 évtizedben a romantikus kapcsolatokat tették tudományos érdeklődésük középpontjába.

Amint azt a „CNBC” hálózaton közzétett kapcsolódó jelentésükből kiderült, több éves pszichológusi és kutatói pályafutásuk során több mint 40 000 pár tanulmányozását végezték el. Céljuk természetesen az, hogy felfedezzék a boldog és sikeres kapcsolatok „titkos receptjét”.

„Bár minden kapcsolat egyedi, és mindegyiket más-más kihívások jellemzik, van egy dolog, ami minden párban közös: szeretnénk érezni, hogy megbecsülnek. Hogy elismerjék erőfeszítéseinket. Hadd lássanak minket” – hangsúlyozzák Gottmanék.

A sikeres kapcsolat első számú mondata

Gottmanék szerint az a mondat, amely a sikeres kapcsolat elengedhetetlen kelléke, egyszerű és rövid: „Köszönöm”.

Amint kifejtik, egy kapcsolat virágzásához olyan filozófiát, amelyben az egyik partner felismeri a másik értékét, előszeretettel és lelkesedéssel kell ápolni.

„Könnyű beleesni abba a csapdába, hogy csak azt vesszük észre, hogy partnerünk mit csinál rosszul, vagy mit nem tesz meg egyáltalán. De ugyanilyen nagy hangsúlyt kell fektetnünk arra, amit partnerünk jól csinál, és nem csak a hibáira” – mutat rá a két pszichológus.

Valójában gyakran sokan alkotunk narratívát, mondván magunknak, hogy ebben a kapcsolatban mi vagyunk az egyetlen ember, aki próbálkozik, és lassan kezdjük természetesnek venni. Partnerünk minden hibáját vagy mulasztását nem egyéni problémaként fogjuk fel, hanem a velünk szemben tanúsított nemtörődömségének bizonyítékaként.

Persze a kemény igazság az, hogy sok olyan kapcsolat van, ahol az erőfeszítések megosztása – legyen szó házimunkáról vagy a nők által gyakran felvállalt láthatatlan „szellemi terhelésről” (szellemi terhelés) – egyenlőtlen.

Ez az oka annak is, hogy ez a kifejezés még hasznosabbnak bizonyulhat, hiszen minden alkalommal, amikor felismerjük partnerünk erőfeszítéseit, segíthet kapcsolatunk pozitívumaiban „leszkennelni”, és idővel felmérni kapcsolatunk egyensúlyát.

Ugyanakkor a tudósok megjegyezték, hogy nagyon gyakran, amikor az egyik partner elkezdi ápolni a megbecsülés és az elismerés kultúráját, általában a második következik. Az is sokat elárul a kapcsolatodról, hogy a partnered hajlandó-e részt venni ebben az erőfeszítésben.

Másrészt, ha rendszeresen, szóban elismerjük partnerünket anélkül, hogy azt természetesnek vesszük, akkor inkább úgy érezhetjük magunkat, mintha egy csapatban lennénk, nem pedig ellentáborban.

Ahogy Gottmanék általában írják, minden nap újra és újra köszönetet mondunk a barátoknak, kollégáknak, a szupermarket pénztárosának vagy egy járókelőnek, aki kinyitotta előttünk az ajtót.

Azonban gyakran nem használjuk ezt a szót, amikor életünk legfontosabb embereivel beszélgetünk.

„Köszönd meg partnerednek az egyszerű, mindennapi dolgokat, amelyeket tesz – különösen értük. Ne csak mondd, hogy „köszönöm”, hanem magyarázd el, miért jelent olyan sokat neked egy lépésük, amit oly gyakran tesznek” – áll a cikkben.

A házaspár egy példája a következő volt: „Köszönjük, hogy minden reggel kávét főzött mindkettőnknek. Szeretek a kávé illatára ébredni, hallgatni a mozdulatait a konyhában, miközben készíti. Segít örömmel kezdeni a napomat.”

ieidiseis.gr

Loading...
Tanacs